Number Series Questions Answers SBI Clerk Set 15

Advanced 467 Reasoning Puzzles Book SBI PO 2018
Nowadays, almost in all competitive exams sequence questions and answers are asked and especially in Bank Recruitment Exams like sbi clerk junior assistant.

Most Bank PO Exams including IBPS PO, SBI PO, and other exams ask 5-10 questions from Toughest Number Series like find the next number in the series. It is very important to practice Number Series Questions Answers SBI Clerk, as they can generally be solved in short span of time with high accuracy. If you learn that how to solve number series problems quickly you may easily get 5 to 10 marks. 

Today, we have 20 difficult Toughest Number Series Questions Answers SBI Clerk to help you practice Number Series. As usual, answers and solution are following the questions.Following are some Number Series questions which are likely to be asked/ already asked in competitive exams, while practicing you may learn shortcuts to solve number series problems and series questions tricks. Following Number Series questions will help you securing good marks in upcoming SBI PO, SBI Clerk, IBPS PO­, IBPS Clerk­, IBPS RRB Exams in 2017 2018.

Number Series Questions Answers SBI Clerk

Directions (1 - 4): In the following number series only one number is wrong. Find out the wrong number.

1. 4444 2224 1114 556 281.5 142.75 73.375
  1. 2224
  2.  281.5
  3. 1114
  4. 556
  5. 142.75
1. (4) The pattern of the number series is :
4444/2 + 2 = 2224
2224/2 + 2 = 1114
1114/2 + 2 = 559 not 556
559/2 + 2 = 281.5

2. 4.5 16 25 33 38.5 42 43.5
  1. 33
  2. 38.5
  3. 42
  4. 43.5
  5. 25
2. (5) The pattern of the number series is :
4.5 + 11.5 = 16
16 + 9.5 = 25.5, not 25
25.5 + 7.5 = 33
33 + 5.5 = 38.5

3. 6 49 305 1545 6196 18603 37218
  1. 6196
  2. 49
  3. 305
  4. 1545
  5. 18603
3. (3) The pattern of the number series is :
6 × 7 + 1 × 7 = 49
49 × 6 + 2 × 6 = 306, not 305
306 × 5 + 3 × 5 = 1545
1545 × 4 + 4 × 4 = 6196
6196 × 3 + 5 × 3 = 18603

4. 8 5 6.5 11 26 68 207.5
  1. 68
  2. 6.5
  3. 11
  4. 26
  5. 207.5
4. (3) The pattern of the number series is :
8 × 0.5 + 1 = 5
5 × 1 + 1.5 = 6.5
6.5 × 1.5 + 2 = 9.75 + 2 = 11.75, not 11
11.75 × 2 + 2.5 = 23.5 + 2.5 = 26
26 × 2.5 + 3 = 68

Directions (5 - 9) : What should come in place of the question mark (?) in the following number series ?
5. 586 587 586 581 570 ? 522
  1. 545
  2. 543
  3. 551
  4. 557
  5. None of these
5. (3) The pattern of the number series is :
586 + 1 = 587
587 + (1 - 2) = 587 - 1 = 586
586+ (-1 - 4) = 586 - 5 = 581
581 + (-5 - 6) = 581 - 11 = 570
570+ (-11 -8) = 570 -19 = 551
551 + (-19 -10) = 551- 29 = 522

6. 64 54 69 49 74 44 ?
  1. 89
  2. 69
  3. 59
  4. 99
  5. None of these
6. (5) The pattern of the number series is :
64 - 10 = 54
54 + 15 = 69
69 - 20 = 49
49 + 25 = 74
74 - 30 = 44
44 + 35 = 79

7. 4000 2008 1012 ? 265 140.5 78.25
  1. 506
  2. 514
  3. 520
  4. 512
  5. None of these
7. (2) The pattern of the number series is :
(4000 ÷ 2) + 8 = 2008
(2008 ÷ 2) + 8 = 1012
(1012 ÷ 2) + 8 = 514
(514 ÷ 2) + 8 = 265

8. 5 5 15 75 ? 4725 51975
  1. 520
  2. 450
  3. 525
  4. 300
  5. None of these
8. (3) The pattern of the number series is :
5 × 1 = 5
5 × 3 = 15
15 × 5 = 75
75 × 7 = 525
525 × 9 = 4725

9. 52 26 26 39 78 ? 585
  1. 195
  2. 156
  3. 234
  4. 117
  5. None of these
9. (1) The pattern of the number series is :
52 × 1/2 = 26
26 × 1 = 26
26 × 3/2 = 39
39 × 2 = 78
78 × 5/2 = 195

Directions (10-14) .-What will come in place of question mark (?) in the following number series ?
10. 10 14 25 55 140 (?)
  1. 386
  2. 398
  3. 388
  4. 396
  5. None of these
10. (3) The pattern of the number series is :
14 - 10 = 4
25 - 14 = 11 = 4 × 3 -1
55 - 25 = 30 = 11 × 3 - 3
140 - 55 = 85 = 30 × 3 - 5
? = 140 + 85 × 3 - 7
= 140 + 248 = 388

11. 119 131 155 191 239 (?)
  1. 289
  2. 290
  3. 279
  4. 280
  5. None of these
11. (5) The pattern of the number series is :
119 + 1 × 12 =131
131 + 2 × 12 = 155
155 + 3 × 12 = 191
191 + 4 × 12 = 239
239 + 5 × 12 = 299

12. 11 57 149 333 701 (?)
  1. 1447
  2. 1347
  3. 1368
  4. 1437
  5. None of these
12. (4) The pattern of the number series is :
11 + 1 × 46 = 11 + 46 = 57
57 + 2 × 46 = 57 + 92 = 149
149 + 2 × 92 = 149 + 184 = 333
333 + 2 × 184 = 333 + 368 = 701
701 + 2 × 368 = 701 + 736 = 1437

13. 697 553 453 389 353 (?)
  1. 328
  2. 337
  3. 362
  4. 338
  5. None of these
13. (2) The pattern of the number series is :
697 - 553 = 144 = 12²
553 - 453 = 100 = 10²
453 - 389 = 64 = 8²
389 - 353 = 36 = 6²
? = 353 - 4² = 353 - 16 = 337

14. 336 224 168 140 126 (?)
  1. 119
  2. 118
  3. 116
  4. 121
  5. None of these
14. (1) The pattern of the number series is :
336 - 224 = 112
224 - 168 = 56
168 - 140 = 28
140 - 126 = 14
? = 126 - 7 = 119