DI Questions for IBPS Clerk Mains Set 21

Advanced 467 Reasoning Puzzles Book SBI PO 2018
Hello Friends, We are sharing some important DI Questions for IBPS Clerk Mains PO Clerk IBPS exams 2017 2018. These Data Interpretation Questions Solutions are very important for IBPS Clerk, SBI PO exam and IBPS PO & other upcoming exams like for SSC, CAT, XAT, NMAT, MAT & other exams 2017.

DI Questions for IBPS Clerk Mains provided by Bank4Study.com will help you a lot in your goal to crack the test. You will be taught to solve these questions better by solving many Data Interpretation problems.

You need to practice as many DI Questions for IBPS Clerk Mains as possible for Competitive Exams to know data interpretation techniques. Data Interpretation Questions Solutions Bank PO Clerk will help you master the concepts of data interpretation better. Once you are sure that you have mastered the concepts involved in data interpretation, then you can easily crack the Quantitative Section of Exams.

DI Questions for IBPS Clerk Mains

I. Directions (Qs. 1-5) study the following table and answer the questions given below it.

Production of sugar by six major production units of India in Million Tonnes

di-questions-for-ibps-clerk-mains

1. In which month the unit B has a contribution of approximately 15% in the total sugar production?
  • a) August
  • b) June
  • c) July
  • d) April
Ans: 1. (c) Total production in April = 310+180+169+137+140+120 = 1056
15% of 1056 = 15/100 x 1056 =158.4
Total Production in June = 320+160+188+173+135+130 = 1106
15% of 1106 = 15/100 x 1106 = 165.9
Total production in July = 326+167+187+146+130 = 1136
15% of 1136 = 15/100 x 1136 =170.4
Total Production in August = 327+150+185+178+145+128= 1113
15% of 1113 = 15/100 x 1113 =166.95 =167

ie, in Month July, the Unit B has a contribution of approximately 15% in the total sugar production.

2. Which of the following units shows continuous increase in production of sugar over months?

  • a) A
  • b) B
  • c) C
  • d) D
2. a) Unit A shows continuous increase in production of sugar over months.

3. In the case of Unit E, in which of the following pairs of months the production of sugar was equal?
  • a) April & June
  • b) June & July
  • c) July & August
  • d) April & May
3. d) In Unit E, the pair of months that shows equal sugar production is April and May.

4. In the month of June, how many units have a share of more than 25% of the total production of sugar?
  • a) one
  • b) Three
  • c) Two
  • d) Four
4. a) Total Production in June = 320+160+188+173+135+130 = 1106
25% of 1106 = 25/100 x 1106 = 276.5 units
ie, Unit A shows more than 25% of the total production of sugar in the month June.

5. What was approximate percentage decrease in sugar production of unit B in June as compared to April?
  • a) 8%
  • b) 10%
  • c) 15%
  • d) 18%
5. b) In unit B, the production in June = 160 the production in April = 180 units
Decrease in percentage = (180 - 160)/180 x 100 = 20/180 x 100 = 11.11% or 10%

Directions (Qs. 6-10) : Study the following graph carefully and answer the questions given below it:

di-questions-for-ibps-clerk-mains

6. What was the price difference between commodity A and B in the month of April?
  • a) 250
  • b) 150
  • c) 100
  • d) 90
6) (b) The price of commodity A in April = 1000
The price of commodity B in April = 1150
Difference = 1150 - 1000 = 150

7. What was the difference in average price between commodity A and B from April to August?
  • a) 86
  • b) 75
  • c) 95
  • d) 85
7) (b). Average price of commodity A from April to August = (1000 + 1050 + 975 + 900 + 1000)/5 = 4925/5 = 985
Average price of commodity B from April to August = (1150 1100 1100 1000 950)/5 = 5300/5 = 1060
Difference = 1060 - 985 = 75

8. In which of the following pairs of months was the price of commodity A same?
  • a) January - March
  • b) May-June
  • c) April- August
  • d) July-August
8) (c)Price of commodity A in April = 1000
Price of commodity A in August = 1000
Therefore, in April - August the price of commodity A was same.

9. What was the approximate percentage decrease in the price of commodity A from March to April?
  • a) 1
  • b) 9
  • c) 14
  • d) 12
9) (d) Price of commodity A in March = 1125
Price of commodity A in April = 1000
Decrease = (1125 - 1000)/1125 x 100 = 125/1125 x 100 = 11.11% or 12%

10. What was the percentage increase in price of commodity B from January to April?
  • a) 15
  • b) 20
  • c) 17
  • d) 10
10) (a) Price of commodity B in January = 1000 Price of commodity B in April = 1150
Increase = (1150 - 1000)/1000 x 100 = (150 x 100)/1000 = 15%