Nowadays, almost in all competitive exams Average Problems questions is must ask and especially in Bank Recruitment Exams.

Following are some Average Problems questions which are likely to be asked/ already asked in competitive exams. Following Average Problems questions will help you securing good marks in upcoming SBI PO, SBI Clerk, IBPS PO, IBPS Clerk, IBPS RRB Exams in 2017 2018.

####

(a) 92

Following are some Average Problems questions which are likely to be asked/ already asked in competitive exams. Following Average Problems questions will help you securing good marks in upcoming SBI PO, SBI Clerk, IBPS PO, IBPS Clerk, IBPS RRB Exams in 2017 2018.

####
__Average Question and Answer Quiz__

__Average Question and Answer Quiz__

**1. The average of five numbers is 49. The average of the first and the second numbers is 48 and the average of the fourth and fifth numbers is 28. What is the third number ?**(a) 92

(b) 91

(c) 95

(d) Cannot be determined

(e) None of these

**2. The average of five numbers is 57.8. The average of the first and the second numbers is 77.5 and the average of the fourth and fifth numbers is 46. What is the third number?**

(a) 45

(b) 43

(c) 42

(d) Cannot be determined

(e) None of these

**3. The average speed of a bus is 8 times the average speed of a bike. The bike covers a distance of 186 km in 3 hours. How much distance will the bus cover in 10 hours ?**

(a) 4069 km

(b) 4096 km

(c) 4960 km

(d) 4690 km

(e) None of these

**4. Find the average of the following set of scores— 125, 236, 334, 486, 564, 625, 702, 800**

(a) 448

(b) 482

(c) 624

(d) 542

(e) None of these

**5. The average height of four girls was recorded as 150 cm. If the average of the heights of three girls out of the four was 148 cm, what was the height of the fourth girl?**

(a) 156 cm

(b) 168 cm

(c) 170 cm

(d) 162 cm

(e) None of these

**6. The average of four consecutive even numbers A, B, C and D is 37. What is the product of A & C ?**

(a) 1520

(b) 1368

(c) 1292

(d) 1224

(e) None of these

**7. Find the missing number if the average of all the eight numbers is 474.**

**533, 128, 429, 225 _____, 305, 601, 804**

(a) 767

(b) 781

(c) 776

(d) 758

(e) None of these

**8. Sushil scared 103 marks in Hindi, 111 marks in Science, 98 marks in Sanskrit, 110 marks in Maths and 88 marks in English. If the maximum marks of each subject are equal and if Sushil scored 85 percent marks in all the subjects together, find the maximum marks of each subject.**

(a) 110

(b) 120

(c) 115

(d) 100

(e) None of these

**9. The average height of 21 girls was recorded as 148 cm. when the teacher's height was included, the average of their hights increased by 1 cm. What was the height of the teacher?**

(a) 156 cm

(b) 168 cm

(c) 170 cm

(d) 162 cm

(e) None of these

**10. The average weight of 21 girls was recorded as 58 kg. If a teacher’s weight is also added, the average weight increases by 1 kg. What is the weight of the teacher?**

(a) 96 kg

(b) 78 kg

(c) 80 kg

(d) 62 kg

(e) None of these

####
__Average Questions Solutions__

__Average Questions Solutions__

1. (e) Third number = 5 × 49 – 2 × 48 – 2 × 28

= 245 – 96 – 56 = 93

2. (c) Third number = 5 × 57.8 – 2 × 77.5 – 2 × 46

= 289 – 155 – 92 = 42

3. (c) Speed of bike = Distance/Time = 186/3 = 62 kmph

Speed of bus = 8 × 62 = 496 kmph

Distance covered by bus in 10 hours

= 496 × 10 = 4960 km

4. (b) Required average = (125 + 236 + 334 + 486 + 564 + 625 + 702 + 800)/8 = 3872/8 = 482

5. (a) Total height of four girls = 4 × 150 = 600 cm

Total height of three girls = 3 × 148 = 444 cm

Height of fourth girls = 600 – 444 = 156 cm

6. (c) Let the even numbers A, B, C and D be x, x + 2, x + 4 and x

+ 6 respectively.

Now, according to the question,

x + x + 2 + x + 4 + x + 6 = 4 × 37

4x + 12 = 148

4x = 148 – 12 = 136

x = 136/4 = 34

A = 34 and C = (34 + 4 =) 38

A × C = 34 × 38 = 1292

__Alternate Method :__

Average of consecutive even or odd numbers = a + (n–1), where a is the smallest number.

So, average of four consecutive even numbers = a + (4 – 1)

or, 37 = a + 3

or, a = 37 – 3 = 34

A = 34, B = 36, C = 38, D = 40

Product of A and C = 34 × 38 = 1292

7. (a) Sum of eigth numbers = 474 × 8 = 3792

Let missing number be x

533 + 128 + 429 + 225 + 305 + 601 + 804 + x = 3792

3025 + x = 3792

x = 3792 – 3025

x = 767

8. (b) Let the sum of maximum marks of all the subjects be X.

or,

(X × 85)/100 = (103 + 111 + 98 + 110 + 88)

X = (510 × 100)/85 = 600

Maximum marks of each subject = 600/5 = 120

9. (c) Sum of the heights of all the girls = 148 × 21 = 3108 cm

Sum of the heights of the teacher and all the girls

= 149 × 22 = 3278 cm

Teacher’s height = 3278 – 3108 = 170 cm

10. (c) Total weight of 21 girls = 21 × 58 = 1218 kg

Total weight of 21 girls and teacher

= 22 × 59 = 1298 kg

Weight of the teacher = (1298 – 1218) = 80 kg