## Practice Data Interpretation Questions Answers for Bank PO

Hello Friends, We are sharing some important Line Graphs and Bar Graphs - Data Interpretation Questions with Answers in pdf, helpful for SBI and IBPS PO and Clerk exams 2017 2018. These Line Graphs - Data Interpretation Questions are very important for SBI PO exam and IBPS PO & other upcoming banking exams like for IBPS PO Pre and Mains, SBI PO Pre and Mains, SSC, CAT, XAT, NMAT, MAT& other exams 2017.Data interpretation for bank exams provided by Bank4Study.com will help you a lot in your goal to crack the test. You will be taught to solve these questions better by solving many Data Interpretation problems.

You need to practice as many questions as possible, and bank4study.com helps you by providing DI questions for SBI PO or IBPS PO Clerk with PDFs. These questions will help you master the concepts of data interpretation better. Once you are sure that you have mastered the concepts involved in data interpretation, then you can easily crark the Quantitative Section of IBPS PO & SBI PO Pre and Mains.

###
**Data Interpretation Questions with Solutions**

**Directions (Quest 1 - 5) : Following pie-chart shows the percentage distribution of the total population of six cities in the year 2009 and the line-graph shows the percentage rise in population of these cities during the period of 2009 -2010 and 2010 - 2011.**

1. What is the population of City F in the year 2011?

(1) 6792576

(2) 6784312

(3) 6776216

(4) 6756418

(5) None of these

2. What is the difference between the population of City B in the year 2011 and its population in the year 2010?

(1) 621748

(2) 630496

(3) 643356

(4) 651246

(5) None of these

3. What is the approximate percent rise in the population of City C from the year 2009 to 2011 ?

(1) 10%

(2) 20%

(3) 20.72%

(4) 20.96%

(5) 21.12%

4. What is the sum of population of City A in year 2011 and population of City E in year 2010?

(1) 10274812

(2) 10631852

(3) 10947828

(4) 11014696

(5) None of these

5. What is the average of the total population of City F and City C in the year 2010? (in crore)

(1) 0.56144

(2) 0.57296

(3) 0.58548

(4) 0.59324

(5) None of these

**Directions (Quest 6 - 10) : Following line graph shows the number of students passed (in hundred) from six different states in year 2007, 2008 and 2009. The table given below shows the percentage of girls among these passed students.**

6. What is the average number of girls passed from all six states together in year 2007?

(1) 3312

(2) 3322

(3) 3332

(4) 3342

(5) 3352

7. The number of girls passed from State F in year 2008 is what percentage of the total number of girls passed from State B in year 2007?

(1) 220%

(2) 180%

(3) 145%

(4) 80%

(5) 45%

8. Total number of boys passed from all six states together in year 2009 is what percentage of total students (girls & boys) passed in the exam from all states in that year?

(1) 48.24%

(2) 54.772%

(3) 57.125%

(4) 60.5%

(5) 63.385%

9. What is the difference between total number of boys passed and the total number of girls passed from State D in all three years together?

(1) 266

(2) 268

(3) 270

(4) 272

(5) 274

10. From which of the following states the percentage rise in the number of boys passed from year 2008 to year 2009 is the highest?

(1) A

(2) B

(3) C

(4) F

(5) None of these

###

= (2.8 × 19 × 114 × 112)/(100 × 100 × 100) = 0.6792576 crore = 6792576

2. 3

Population of City B 2009 = 2.8 × 23/100 = 0.644 crore

Population of City B 2010 = 0.644 × (100 + 11)/100 = 0.71484 crore

Population of City B 2011 = 0.71484 × (100 + 9)/100 = 0.7791756 crore

Hence Difference = 7791756 - 7148400 = 643356

3. 4

Let the population of City C in the year 2009 be x.

Population of City C = X × 112/100 × 108/100 = 1.2096x

Required % = [ (1.2096 - 1)X ]/X × 100 = 0.2096 × 100 = 20.96%

4. 2

Population of City A in 2011 = 28000000 × 22/100 × 107/100 × 108.5/100 = 28 × 22 × 107 × 108.5 = 7151452

Population of City E in 2010 = 28000000 × 11/100 × 113/100 = 2800 × 11 × 113 = 3480400

__What Others Are Reading__**Coding Decoding Questions Answers 13 Sets****Puzzle 36 Sets for Exams - High Level****How to Solve Input-Output Reasoning Questions Fast****Direction Sense Questions****Blood Relations Questions - Shortcuts****How to Solve Coding-Decoding Fast - Shortcuts****Seating And Circular Arrangement 95 Puzzles PDF 2016****Series Completion Questions Tricks Shortcuts****Pie Charts Data Interpretation Questions Click Here****10 Data Interpretation Sets - Free Download****Want To Solve Some Hard DI Questions - Click Here**

###
__Data Int____erpretation Solutions with Answers__

__Data Int__

__erpretation Solutions with Answers__

1. 1

Population of City F in 2011 = 2.8 ×19/100 × (100 + 14)/100 × (100 + 12)/100 = (2.8 × 19 × 114 × 112)/(100 × 100 × 100) = 0.6792576 crore = 6792576

2. 3

Population of City B 2009 = 2.8 × 23/100 = 0.644 crore

Population of City B 2010 = 0.644 × (100 + 11)/100 = 0.71484 crore

Population of City B 2011 = 0.71484 × (100 + 9)/100 = 0.7791756 crore

Hence Difference = 7791756 - 7148400 = 643356

3. 4

Let the population of City C in the year 2009 be x.

Population of City C = X × 112/100 × 108/100 = 1.2096x

Required % = [ (1.2096 - 1)X ]/X × 100 = 0.2096 × 100 = 20.96%

4. 2

Population of City A in 2011 = 28000000 × 22/100 × 107/100 × 108.5/100 = 28 × 22 × 107 × 108.5 = 7151452

Population of City E in 2010 = 28000000 × 11/100 × 113/100 = 2800 × 11 × 113 = 3480400

Hence, Sum = 7151452 + 3480400 = 10631852

5

Population of City F in 2010 = 2.8 × 19/100 × 114/100 = 0.60648 crore

Population of City C in 2010 = 2.8 × 18/100 × 112/100 = 0.56448 crore

Average = (0.60648 + 0.56448)/2 = 1.17096/2 = 0.58548 crore

6. 3

Total Girls passed from all six states in 2007 = 5500 × 47/100 + 5000 × 36/100 + 7000 × 52/100 + 7800 × 57/100 + 8400 × 44/100 + 8500 × 45/100

= 2585 + 1800 + 3640 + 4446 + 3696 + 3825 = 19992

Average = 19992/6 = 3332

7. 1

Girls passed from State F in year 2008 = 7200 × 55/100 = 3960

Girls passed from State B in year 2007 = 5000 × 36/100 = 1800

Reqd % = 3960/1800 × 100 = 220%

8. 2

Total boys passed in six states together in 2009 = 27386

Total Bous and Girls = 50000

Reqd % = 27386/50000 × 100 = 54.772

9. 4

Total number of Girls passed in 2007, 2008 & 2008 = 7800 ×57/100 + 8000 ×51/100 + 7000 ×43/100

Total girls = 4446 + 4080 + 3010 = 11536

No. of boys = (7800 + 8000 + 7000) - 11536 = 22800 - 11536 = 11264

Diff = 11536 – 11264 = 272

A = (4640 - 3968) / 3968 × 100 = 16.93%

B = (5292 - 3300) / 3300 × 100 = 60.36%

C = (5400 - 3900) / 3900 × 100 = 38.46%

D = (3990 - 3920) / 3920 × 100 = 1.78%

E = (3840 - 3825) / 3825 × 100 = 0.39%

F = (4224 - 3240) / 3240 × 100 = 30.37%