##
**Data Interpretation Questions Answers for Bank PO**

Hello Friends, We are sharing some important Line Graphs and Bar Graphs - Data Interpretation Questions with Answers, helpful for SBI and IBPS PO and Clerk exams 2017 2018. These Line Graphs - Data Interpretation Questions are very important for SBI PO exam and IBPS PO & other upcoming banking exams like for IBPS PO, SBI PO, SSC, CAT, XAT, NMAT, MAT& other exams 2017.Data interpretation for bank exams provided by Bank4Study.com will help you a lot in your goal to crack the test. You will be taught to solve these questions better by solving many Data Interpretation problems.

You need to practice as many questions as possible, and bank4study.com helps you by providing DI questions for SBI PO or IBPS PO Clerk with PDFs. These questions will help you master the concepts of data interpretation better. Once you are sure that you have mastered the concepts involved in data interpretation, then you can easily crark the Quantitative Section of IBPS PO & SBI PO.

###
**Data Interpretation Questions with Solutions**

**Directions (Ques 1 - 5): Following bar-graph shows the number of TV models, M1 and M2 produced by a company in different years and the line-graph shows the percentage of the sale of these models in different years.**

1. What is the total number of TV models M1 and M2 sold in the year 2005?

(1) 44800

(2) 48840

(3) 48480

(4) 48440

(5) 44880

2. What is the ratio of the total number of TVs of model M2 unsold in the year 2006 to the total number of TVs of model M2 produced in 2007?

(1) 32 : 47

(2) 41 : 60

(3) 43 : 60

(4) 47 : 60

(5) 8 : 15

3. In which of the following years the percentage rise/fall in the production of model M1 is minimum as compared to the previous year?

(1) 2006

(2) 2007

(3) 2008

(4) 2009

(5) 2010

4. What is the approximate percentage rise in the selling of model M2 from year 2007 to 2008?

(1) 27%

(2) 29%

(3) 31%

(4) 33%

(5) 35%

5. What is the total number of TVs of model M1 sold in all the six years together?

(1) 195240

(2) 196720

(3) 197340

(4) 198280

(5) 199020

**Directions (Ques 6 - 10): Following bar-graph shows the production of two companies A and B (in thousand) during the period 2004 to 2010 and the line graph shows the percentage sale of these companies.**

6. In which of the following years the percentage rise/fall in production is the minimum for Company A compared to the previous year?

(1) 2005

(2) 2006

(3) 2007

(4) 2008

(5) 2009

7. What is the total sale of Company B in the year 2004 and 2008 together?

(1) 86400

(2) 81400

(3) 83700

(4) 85300

(5) 80700

8. What is the percentage rise in the sale of Company B from 2009 to 2010? (Answer in approximate value.)

(1) 39.6%

(2) 41.4%

(3) 43.2%

(4) 45.8%

(5) 47.5%

9. What is the difference between the total items sold by Company A in the year 2006 and 2007 together and the total items sold by Company B in the year 2004 and 2005 together?

(1) 18100

(2) 18200

(3) 18300

(4) 18400

(5) 18500

10. Total unsold items of Company A in the year 2008 is approximate what percentage more than the total unsold items of Company B in 2008?

(1) 39%

(2) 42%

(3) 45%

(4) 47%

(5) 49%

###

1). 3

Sale of M1 = 48000 × 0.65 = 31200###
__Data Interpretation Solutions with Answers__

1). 3
Sale of M2 = 32000 × 0.54 = 17280

Total = 31200 + 17280 = 48480

2). 3

In 2006, unsold M2 = 60000 × (100 - 57)/100 = 258002). 3

In 2007, production M2 = 36000

Therefore ratio of M2 2006 : M3 2007 = 25800/36000 = 43/63

3). 1

2006 = (54 - 48)/48 × 100 = 12.5%3). 1

2007 = (40 - 54)/54 × 100 = 25.9% (fall)

2008 = (48 - 40)/40 × 100 = 20%

2009 = (76 - 48)/48 × 100 = 58.33%

2010 = (51 - 76)/76 × 100 = 32.89% (fall)

4). 2

In 2007, Sale of M2 = 36000 × (72/100) = 259204). 2

In 2008, Sale of M2 = 54000 × (62/100) = 33480

Therefore percentage rise = (33480 - 25920)/25920 × 100 = 29.16% or 29%

5). 2

Total M1 Sale = (48 × 0.65 + 54 × 0.52 + 40 × 0.67+ 48 × 0.56 + 76 × 0.78 + 51 × 0.48)

5). 2

Total M1 Sale = (48 × 0.65 + 54 × 0.52 + 40 × 0.67+ 48 × 0.56 + 76 × 0.78 + 51 × 0.48)

= (31.2 + 28.08 + 26.8 + 26.88 + 59.28 +24.48) thousand

= 196.72 thousand = 196720

6. 3

2005 (16 × 100)/56 = 28.57%,

= 196.72 thousand = 196720

6. 3

2005 (16 × 100)/56 = 28.57%,

2006 (24 × 100)/72 = 33.33% (fall)

2007 (12 × 100)/48 = 25%,

2008 (20 × 100)/60 = 33.33%,

2009 (30 × 100)/80 = 37.50%,

7. 5

Sale of Company B in the year 2004 = (64000 × 55/100) = 35200

7. 5

Sale of Company B in the year 2004 = (64000 × 55/100) = 35200

Sale of Company B in the year 2008 = (70000 × 65/100) = 45500

Hence Total Sale = 35200 + 45500 = 80700

8. 3

Sale in 2009 = (55000 × 80/100) = 44000

8. 3

Sale in 2009 = (55000 × 80/100) = 44000

Sale in 2010 = (84000 × 75/100) = 63000

Hence Required % = (63000 – 44000)/44000 × 100 = 43.18%

9. 2

Sale of A together in 2006 & 2007 = (48 × 80/100 + 60 × 75/100) = 38.4 + 45 = 83.4 thousand

9. 2

Sale of A together in 2006 & 2007 = (48 × 80/100 + 60 × 75/100) = 38.4 + 45 = 83.4 thousand

Sale of B together in 2004 & 2005 = (64 × 55/100 + 60 × 50/100) = 35.2 + 30 = 65.2 thousand

Hence, Difference in sale = 83.4 - 65.2 = 18.2 thousand = 18200

10. 4

Total unsold items of Company A in 2008 = 80 × (100 - 55)/100 = 36 thousand

Total unsold items of Company B in 2008 = 70 × (100 - 65)/100 = 24.5 thousand

Required % = (36 - 24.5)/24.5 × 100 = 1150/24.5 = 46.938 or 47%

10. 4

Total unsold items of Company A in 2008 = 80 × (100 - 55)/100 = 36 thousand

Total unsold items of Company B in 2008 = 70 × (100 - 65)/100 = 24.5 thousand

Required % = (36 - 24.5)/24.5 × 100 = 1150/24.5 = 46.938 or 47%

__What Others Are Reading__**Coding Decoding Questions Answers 13 Sets****Puzzle 36 Sets for Exams - High Level****How to Solve Input-Output Reasoning Questions Fast****Direction Sense Questions****Blood Relations Questions - Shortcuts****How to Solve Coding-Decoding Fast - Shortcuts****Seating And Circular Arrangement 95 Puzzles PDF 2016****Series Completion Questions Tricks Shortcuts****Pie Charts Data Interpretation Questions Click Here****10 Data Interpretation Sets - Free Download****Want To Solve Some Hard DI Questions - Click Here**