Data interpretation Quiz for SBI, SSC, SSC, Railway, UPSC 2016 Set 6

Advanced 467 Reasoning Puzzles Book SBI PO 2018
Data interpretation is quite different from the other fields tested in the Competitive examinations. Data interpretation or DI as the name suggests tests your ability to perceive data and use the data given to you in the most efficient manner.

Data interpretation for bank exams provided by Bank4Study.com will help you a lot in your goal to crack the test. You will be taught to solve these questions better by solving many Data Interpretation problems. 


Quant Quiz On Data Interpretation (DI)

Directions (1-5): The following graph shows the ratio of export to import of two companies A and B. Based on this information, answer these questions.

1. If in the year 1993 export of Company A is Rs 2.25 crores, what is the import of Company A in the same year? 
(1) Rs 2 crores 
(2) Rs 1.75 crores 
(3) Rs 1.5 crores 
(4) Rs 1.25 crores 
(5) None of these 

2. If for Company B the total import is Rs 12 crores for the years 1990 and 1991, what is the total export for these two years? 
(1) Rs 15 crores 
(2) Rs 30 crores 
(3) Rs 16 crores 
(4) Can’t say 
(5) None of these 

3. If in the year 1991 the imports of Company A and Company B are Rs 2 crores and Rs 3 crores respectively, what is the ratio of their exports in the same year? 
(1) 1 : 1 
(2) 2 : 3
(3) 4 : 9 
(4) Can’t say 
(5) None of these 

4. What is the percentage increase in the ratio of export to import for Company B from the year 1990 to 1991 ? 
(1) 5% 
(2) 50% 
(3) 25% 
(4) 20% 
(5) None of these 

5. In which of the following years was the difference between export and import of Company B the maximum? 
(1) 1990 
(2) 1991 
(3) 1992 
(4) 1994 
(5) Data inadequate 

Directions (6-10): Percentages of different types of employees of two different companies A and Bare given in the following pie-charts. The numbers of IT executives in Company A and Company B are 880 and 864 respectively. Answer the following questions based on this information.

6. What is the difference between the number of Software Developers in Company A and that in Company B?
(1) 132 
(2) 134 
(3) 136 
(4) 138 
(5) 140 

7. In which pair is the difference between the numbers of employees of these two types the same for Company A and Company B? 
(1) I & IV 
(2) II & VI 
(3) III & V 
(4) I & VI 
(5) None of these 

8. What is the ratio of the number of Accountants in Company A to that in Company B? 
(1) 55 : 54 
(2) 4 : 3 
(3) 5 : 4 
(4) 25 : 22 
(5) None of these 

9. In Company B the number of IT Executives is what percentage more than the number of Quality Analysts? 
(1) 112 % 
(2) 133.33% 
(3) 166% 
(4) 176.6% 
(5) None of these 

10. If the number of Administrative staff was 770 in Company A, what would be its approximate percentage in the company? 
(1) 13.5%
(2) 15% 
(3) 16% 
(4) 17% 
(5) 18.5%

Directions (11-15): The following bar graph shows the percentage of boys and girls appeared for Class X exam for the period of five years 2005-2009. The line shows he total number of students appeared and the table shows the total students passed and percentage of boys and girls passed in the exam.

11. What is the number of girls who failed in the year 2007? 
(1) 75 
(2) 80 
(3) 85
(4) 90 
(5) None of these 

12. What is the sum of girls passed and boys failed in the year 2009? 
(1) 546 
(2) 556 
(3) 566 
(4) 576 
(5) None of these 

13. What is the difference between the total boys appeared and the total boys passed in the period of five years? 
(1) 1146 
(2) 1156 
(3) 1166 
(4) 1176 
(5) None of these 

14. What is the ratio of the total boys appeared in the year 2009 to the total girls passed in the year 2006? 
(1) 7 : 5 
(2) 7 : 4 
(3) 7 : 3 
(4) 7 : 2 
(5) None of these 

15. The number of boys passed in the year 2005 is what per cent more than the number of girls appeared in the year 2006? 
(1) 10% 
(2) 20% 
(3) 25% 
(4) 40% 
(5) None of these

Answers: 

Ans (1 - 5)
1. (3) Export of Company A in 1993 = Rs 2.25 crores
( Given - graph shows the ratio of export to import)
then A's ratio of export : import = 1.5 or 15/10
So 2.25/x = 15/10
Hence, Import of Company A in the year 1993 = 1.5 crore

2. (4) Can’t Say 


3. (3) Exp of Company A in the year 1991 

E/I = 2/1 
E/2 = 2/I 
E = 4 Crore 
Exp of Company B in the year 1991 
E/I = 3/1 
E/3 = 3/1 
E = 9 Crore Req Ratio 4 : 9 

4. (4) Req. Percentage = (3 - 2.5)/2.5 * 100 = 20% 


5. (5) Data Inadequate Solutions 


Ans (6-10) 

Total Number of Employees in company A = x * 20/100 = 880 = 4400 
Total Number of Employees in company B = x * 24/100 = 864 = 3600 

6. (3) Total number of Employees of Software Developers in company A = 26/100 * 4400 = 1144 

Total number of Employees of Software Developers in company B = 28/100 * 3600 = 1008 
Required Difference = 1144 - 1008 = 136 

7. (2) 


8. (2) Ratio of the number of Accountants of company A to B = 528 : 396 = 4:3 


9. (3) Required Percentage = (864 - 324)/324 * 100 = 166% 


10. (4) Required Percentage = (770/4400) * 100 = 17.5% = 17% 


Ans (11 - 15)
11. (3) Total number of Girls who appeared in 2007 = 1000/100 * 36 = 360 
Total number of Girls who passed in 2007 = 500/100 * 55 = 275 Total number of Girls who failed = 360 – 275 = 85

12. (1) Total number of girls passed in 2009 = 288 
Total number of boys failed in 2009 = 770 – 512 = 258 
Total sum = 288 + 258 = 546 

13. (5) Total number of boys who appeared in all 5 years = 2925 

Total number of boys who passed in all 5 years = 1739 
Total difference = 2925 – 1739 = 1186 

14. (3) Required Ratio = 770 : 330 = 7:3 


15. (2) Number of boys passed in 2005 = 480 

Number of girls appeared in 2006 = 400 
Req % = (480 - 400)/400 * 100 = 20